Ekonomi

Altının gram fiyatı 1.154 lira seviyesinden işlem görüyor.

Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, 10:40’lık prestijle yüzde 0,26 artışla 1.154 liradan süreci görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 1.890 liradan, Cumhuriyet altını 7.670 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı dün yüzde 0,3 kayıpla 1.904 dolardan kapandıktan sonra ilerleyen dakikalarda 1.909 dolardan işlem görüyor.

ABD ÜFE VE TÜFE VERİLERİ AÇIKLANDI

ABD’de dün açıklanan bilgilere göre, Aralık ayında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) aylık yüzde 0,5 ile Nisan 2020’den bu yana en büyük düşüşü kaydederken, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ÜFE beklentilerini takip edecek. dönemde fiyat baskılarının daha da hafifleyeceği görüşünü destekledi.

FED’İN FAİZİ 25 TABAN PUAN ARTIRMASI BEKLENİYOR

Analistler, fiyat baskılarındaki azalmaya rağmen ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin nihai faizin yüzde 5’in üzerinde olması gerektiğine ilişkin “şahin” açıklamalarının ve zayıf makroekonomik bilgilerin durgunluk fiyatlamasını güçlendirdiğini belirtti.

Fed’in 1 Şubat’taki toplantısında faiz oranlarını %96,4 ile 25 baz puan artıracağı neredeyse kesinleşirken, bankanın Mart ve Mayıs aylarında faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı ve faiz artırmayacağı bekleniyor. Haziran ayında herhangi bir değişiklik.

GÖZLER MERKEZ BANKASI AÇIKLAMASINDA

Analistler, bu gelişmelerle birlikte piyasalarda fiyatlamanın zorlaştığını ve altının ons fiyatının dar bant içinde dalgalandığını ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Türkiye’de faiz kararı, haftalık işsizlik başvurularının Türkiye’de devam ettiğini söyledi. ABD’de bugün yapı ruhsatları ve konut başlangıçları izlenecek. .

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.890$’ın dayanak noktası olduğunu ve 1.930$ ve 1.940$’lık direnç konumlarının olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu