İş

Gaziantep ÜSKAP’ta pilot il seçildi

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) iş birliğinde “Aktif İşgücü Hizmetleri ve İşbaşı Eğitim Programı” ile “Üretim Sürecine Katılım (ÜSKAP)” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan GTO Başkan Yardımcısı Taner Özdurak, “İstihdam istihdam edilenler ve istihdam edilenler yani emek ve sermaye… Bu ikisi üretimin temel faktörleridir. Biri eksikse üretim olmaz, ekonomik büyüme olmaz, gelişme olmaz” dedi.

Gaziantep’in pilot il olduğu Üretim Sürecine Katılım Programı’na (ÜSKAP) değinen Özdurak, programdan daha fazla işletmenin yararlanabilmesi için 50 olan çalışan sayısının düşürülmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Programdan yararlanmak isteyen işverenler için aranan şartlardan biri de 50’den fazla çalışana sahip olmaktır. Ancak Gaziantep’in pilot il olarak seçildiği programın daha etkili ve faydalı olabilmesi için bu sayının düşürülmesi gerekmektedir. Asgari çalışan sayısı 15 olmalı.”

Bölgemizde yaşanan deprem felaketinin işgücü piyasasındaki kalifiye eleman açığını daha da derinleştirdiğine dikkat çeken Özdurak, “Tüm toplumu derinden yaralayan bu felaket, maalesef işgücü piyasasında bozulmalara neden oldu.

Bazı işletmeler kayboldu, işletme sahipleri, çalışanlar öldü. Geri kalanlar göç etmeye başladı. Göçmenler arasında deneyimli, kalifiye ve eğitimli personel de bulunmaktadır. Bu durum şehirlerin demografik yapısı kadar şehirlerin üretim yapısı açısından da geleceğe yönelik endişeler yaratmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu