Haber

Gülse Birsel: “İnsanlar Ne Kadar Çabalasa Bile Bir Yere Ulaşamayacaklarını Düşünüyor”

Oyuncu ve senarist Gülse Birsel, insanların ne kadar uğraşsalar da bir yere varamayacaklarını düşündüklerini ve bunu ‘çok tehlikeli’ bulduklarını söyledi. Birsel, cumhurbaşkanı adayı profilinden de bahsetti.

Gülse Birsel, Türkiye’nin Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana fırsat eşitliği konusunda kötü durumda olduğunu ancak son dönemde “denklemlerin bozulduğunu” söyledi.

İlgili Makaleler

TV100’de Candaş Tolga Işık’ın programına konuk olan Birsel’in Türkiye’de fırsat eşitliğine ilişkin değerlendirmelerinden öne çıkanlar şöyle:

“Tam bileğimde yapabilirim” sözü bana çocukluğumdan beri öğretildi. Yani ‘çalışırsan yaparsın, çalışmazsan yapamazsın…’

Denklem epeydir böyle değildi. Ve bu özellikle gençler için çok üzücü. Ve bence en büyük tehlikelerden biri bu. Nitekim uygun bir ekiple ekonomik krizin çözümü çok kısa sürebilmektedir. ‘

* Ama “ne yaparsan yap hak ettiğin yere gelemezsin” inancı varsa, o zaman en değerli kaynağımız olan insan kaynağını hızla kaybederiz. Ve bu korkunç bir şey olur, bundan çok korkuyorum.’

“Bizim idealimizde tabi ki daha nitelikli bir ekip tarafından yönetilecek bir Türkiye var. Yoksa cumhurbaşkanı adayı sarışın ve esmer. Onu çok da önemsememek lazım.”

Birsel, Candaş Tolga Işık Başkan adayı nasıl biri?sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Cumhurbaşkanı adayının çok değerli olmaması gereken bir ülke olsa gerek. Sanki herkes işinin uzmanı ve ekonomiyi çok iyi bilen biri tarafından o alana, yönetime ve kültüre delege edilmiş gibi. Başkan biraz daha cumhurbaşkanı ya da rolleri dağıtan biri gibi… Batıdaki gibi olması gerekiyor. Daha fazla insanın birlikte karar verdiği daha demokratik. Benim cumhurbaşkanı adayım böyle bir lider ve böyle kararlar alacak dememeliyim sanırım. Bizim idealimizde daha eğitimli bir ekip tarafından yönetilecek bir Türkiye var. Rastgele bir ülke için de aynı şey… Aynı zamanda çok vatansever bir grubun yöneteceği bir Türkiye hayal ediyoruz. Aksi takdirde, başkan adayı sarışın ve berelidir.

“Keşke başka beceri ve yeteneklere sahip bir altın bileziği olsa. Sadece bir işe tutunurlar. Olmadıkları için trollük yapıyorlar.”

Birsel, elektrik faturası isyanı sonrası kendisini hedef alan ‘Twitter Trolleri’ni de değerlendirdi. Birsell dedi ki: Bu tartışmayı tekrar tartışmak istemiyorum. Çünkü öyle diyenler oldu, ciddiye almadığımız trol arkadaşlarımız. Çünkü başka yetenekleri yok. Bu tür yerlerden kesinlikle para kazanıyorlar. Onlara da söylenecek söz yok. Keşke diğer marifetleri ve yetenekleri altın bir bileziğe sahip olsaydı. Keşke bir iş bulsalardı. Olmak yerine trollüyorlar. Onlara da acımıyoruz. incindim. Bu fatura saçmalık falan… Biz bunlarla eğlendik. Elektrikli ısıtıcımın bu faturada büyük payı olduğunu düşünüyorum. Bir veya iki ay sonra herkes söylemeye başladı.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu