Ekonomi

Emekli maaşına son zam oranı açıklandı

Emeklilere yönelik başlatılan yumuşatma çalışmaları devam ederken, Ocak ayında yapılacak enflasyon artışının ipuçları da geliyor. Son ipucu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Piyasa Katılımcı Anketi’nden geldi. Artış hızına kurumsal katılımcılarla yapılan ankette elde edilen enflasyon tahmini yön verdi.

Takvim’in haberine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artış hızı 2023 yılının ikinci 6 aylık döneminde TÜFE verileriyle gösterilecek. Şu ana kadar bu verilerin yarısı belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Temmuz-Eylül enflasyonu yüzde 25,11 oldu. Geriye 3 aylık enflasyon verisi kaldı.

Kesin artış oranı için 3 Ocak tarihi beklenirken, Merkez Bankası’nın Ekim ayı Piyasa Katılımcı Anketi bu artışa ilişkin yeni bir ipucu ortaya çıkardı. Ankette yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 68,01 olarak gerçekleşti. Bu tahmine göre bu yılın ikinci yarısında enflasyon yüzde 40,27 olacak. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerine zam oranı yüzde 40,27 olacak.

Orta Vadeli Program’da yıl sonu enflasyon iddiası yüzde 65 olarak gerçekleşti. Bu iddiaya göre bu yılın ikinci yarısında enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik artış oranı yüzde 37,76 olacak.

kepsuthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu