Haber

Lübnan devlet televizyonu Tele Liban yeniden yayına başlıyor

Lübnan’da dün sabah saatlerinde bütçesinin yetmemesi nedeniyle yayını durdurulan devlet televizyonu “Tele Liban”ın yeniden faaliyetlerine başladığı belirtildi.

Lübnan Enformasyon Bakanı Ziyad Mekari, yaptığı yazılı açıklamada, Tele Liban çalışanlarının haklarını güvence altına alacak ve kurumu koruyup güçlendirecek adımları atacaklarına söz verdiğini belirterek, televizyonun yeniden yayına başladığını duyurdu.

Makari, televizyonun tekrar yayına girmesi için televizyon çalışanlarına, sendika üyelerine ve yöneticilere teşekkür etti.

Televizyon çalışanları ise yayın durdurma kararının, Mekari’nin 22 aydır maaşlarına zam yapılmadığı için başlattıkları grevi bitirmek için aldıkları sözde bir karar olduğunu belirtti.

Çalışanlar, Mekari’nin bu kararla üzerlerinde baskı kurmayı amaçladığını belirtti.

Tele Liban çalışanları, maaşlarına zam talebiyle 3 Ağustos’ta süresiz greve başlamış, haber bültenleri dahil tüm programlar durdurulmuştu. Yaklaşık bir hafta boyunca arşivden seçilen programların yayınlandığı televizyonda dün sabah saatlerinde ekran karardı.

Lübnan basınında yer alan haberde, Enformasyon Bakanı Mekari’nin bütçe nedeniyle uzun süredir sorun yaşayan devlet televizyonunu kapatma kararı aldığı iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu