Ekonomi

“Türkiye Ocak’ta ilk yeşil tahvilini ihraç edecek”

Türkiye, uzun süredir gündemde olan yeşil borçlanmada ilk adımı atmaya hazırlanıyor.

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) toplantısında konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman, Türkiye’nin ilk yeşil eurobond’unun Ocak ayında ihraç edileceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kasım 2021’de ING ve Standard Chartered Bank’ın uluslararası “Çevresel, Sosyal ve Yönetişim” tahvil piyasasında borçlanma işlemlerinin yürütülmesi amacıyla “Sürdürülebilir Finansman Çerçeve Belgesi” hazırlayıp yayınlama yetkisine sahip olduğunu, ve bu belgenin hazırlıkları tamamlandı.

Söz konusu çerçeve belgenin, Bakanlık tarafından uluslararası sermaye piyasalarında gerçekleştirilebilecek yeşil, sosyal veya sürdürülebilir tahvil veya kira sertifikası şeklindeki borçlanma süreçlerinde kullanılmasının amaçlandığı belirtildi.

Zaman, yaptığı konuşmada, sermaye piyasasıyla ilgili çalışmaları olduğunu, Meclis gündeminin yoğunluğu nedeniyle şu anda bu çalışmaların tamamlanamadıklarını, sermaye piyasalarını güçlendirecek adımları önümüzdeki günlerde Meclis’e taşıyacaklarını söyledi. Ocak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu